Jesteśmy AKCJĄ a nie reakcją!

„Łamiemy bariery by nieść pomoc innym”

„Łamiemy bariery by nieść pomoc innym”

Z naszej inicjatywy razem z Miejskim Centrum Pomocy Społecznej i ze Stowarzyszeniem „Jesteśmy Tacy…” działającym przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Pabianicach, w czerwcu 2008r. zgłosiliśmy projekt do Międzynarodowego Programu Młodzież w Działaniu i dostaliśmy dofinansowanie. Jedynie dwa projekty z województwa łódzkiego tej edycji konkursu, zostały wyróżnione przez Narodową Agencję. Głównym celem naszego projektu było przezwyciężanie oporów (barier) wewnętrznych dotyczących poszczególnych grup społecznych.

Projekt obejmuje dwa moduły:

1. Współpraca z dziećmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym
W ramach projektu przewidzieliśmy min. konkursy, twórcze zabawy, wycieczki do Mini Zoo, stadniny koni, olimpiady sportowe, wspólną wigilię oraz całodniowy wyjazd do Aquaparku w Krakowie. Praca z dziećmi po raz kolejny dała nam mega olbrzymią dawkę energii i satysfakcji – dzięki dofinansowaniu, mogliśmy jeszcze skuteczniej pomóc!

2. Współpraca z niepełnosprawnymi
Razem z podopiecznymi WTZ wzięliśmy udział w warsztatach tematycznych (plastyczne, techniczne, muzyczne, artystyczne i ekologiczne) podczas których zdobyliśmy nowe doświadczenia i umiejętności. Wspólnie przygotowaliśmy imprezy okolicznościowe, turnieje, Rajd „Burego Misia” oraz wyjechaliśmy do Sulejowa na kilkudniową wycieczkę, gdzie wspólnie byliśmy dla siebie. Poprzez kontakt z niepełnosprawnymi przełamaliśmy lęk, uprzedzenie, lepiej zrozumieliśmy i poznaliśmy ich potrzeby, a dzięki temu bliżej poznaliśmy samych siebie.

Zaangażowanie w realizację projektu przyniosło nam wiele radości i samospełnienia, wszystkie działania stanowiły nieocenione doświadczenie. Współpraca z poszczególnymi grupami docelowymi nauczyła cierpliwości, odpowiedzialności i tolerancji.
Projekt ten stanowił przetarcie przed kolejnym wyzwaniem – międzynarodową wymianą wolontariuszy 🙂

Dziękujemy Narodowej Agencji Programu Młodzież w Działaniu za pomoc w realizacji marzeń dzieci!