Jesteśmy AKCJĄ a nie reakcją!

Projekt „Świąteczna Zawierucha”

Projekt „Świąteczna Zawierucha”

Projekt dofinansowany przez Fundację Banku Zachodniego BDU 6-31.12.2010

Wolontariusze z Grupy Wolontarystycznej „AGRAFKA” wraz z pracownikami Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej przy współpracy z Miejskim Centrum Pomocy Społecznej zrealizowali projekt w ramach którego odbyły się następujące działania:

WIGILJA

 

We wtorek 14.12.2010 r. dzięki Pani Aldonie Kubasiewicz w restauracji PALOMA odbyło się spotkanie Wigilijne dla dzieci uczestniczących w Programie Socjoterapeutycznym TRATWA i Ośrodku Edukacji Uzupełniającej i ich rodzin. 100 osób zasiadło do suto zastawionego stołu wigilijnego. Gościliśmy Panią Dyrektor MCPS Pabianice Joannę Ubych, Pana Radosława Januszkiewicza radnego miasta Pabianic, ks. Stanisława Wartalskiego, który poświęcił świąteczny stół. W organizacji całej imprezy pomogli wolontariusze z grupy AGRAFKA. Dzieci pod okiem opiekunów przygotowały przepiękny pokaz tańca grupowego i indywidualny pokaz walca wiedeńskiego oraz przedstawiły scenkę teatralną pt.: „Opowieść Wigilijna”. Uwieńczeniem wieczerzy było obdarowanie dzieci prezentami przez Świętego Mikołaja.

Serdeczne podziękowania: Pani Aldonie Kubasiewicz, właścicielce restauracji PALOMA,.
Panu Dominikowi Domańskiemu Prezesowi II Oddziału Banku Zachodniego w Pabianicach .
Środowiskowemu Domu Samopomocy za przygotowanie pięknych upominków dla dzieci. Kierownikowi OPiIS Pawłowi Piechowi za „słodkie prezenty”.
 

KULIG Z OGNISKIEM

 

Dnia 18.12.10r odbył się Kulig zorganizowany dla podopiecznych Ośrodka Edukacji Uzupełniającej. Mimo wielkiego mrozu udało się zebrać dość liczną grupę aby móc wyruszyć do stadniny „Oleńka” koło Łodzi. Tam na dzieci czekał kulig z prawdziwego zdarzenia. Na miejscu stały już dwa rzędy sań zaprzężone w piękne konie. Wycieczka była bardzo udana, momentami szalona i sprawiła dzieciom bardzo dużo radości. Nie obyło się również bez upadków. Po podróży saniami na dzieci czekała ciepła herbatka i kiełbaski. Dziękujemy pracownikom stadniny „Oleńka” za wspaniały kulig, oraz MZK Pabianice za zorganizowanie transportu.

KRAINA ŚW. MIKOŁAJA

 

Dnia 11.12.10r podopieczni z Ośrodka Edukacji Uzupełniającej udali się wraz z wolontariuszami z Grupy Wolontarystycznej „AGRAFKA” i pracownikami z Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej na wycieczkę do Krainy Świętego Mikołaja koło Kołacinka. W wyciecze wzięło udział prawie 50 osób. Czekało na nich tego dnia wiele atrakcji. Na początku sympatyczny Elf oprowadził wszystkich po krainie. Dzieci mogły zobaczyć domek 7 krasnoludków, domek babci z Czerwonego Kapturka i wiele innych bajkowych motywów, wysłuchały przy tym wielu ciekawych historii. Oczywiście dotarły również do domku samego Świętego Mikołaja, a w jego fabryce mogły zobaczyć jak przebiega produkcja zabawek. Później na wszystkich czekało szaleństwo w Małpim Gaju. Dzieci mogły tam rozładować swoją energię, a przy tym bardzo dobrze się bawiły. Wyczerpani zabawą udali się wszyscy na pyszny obiadek, a po posiłku czekało na podopiecznych jeszcze kilka atrakcji: kino i zajęcia plastyczne (dzieci miały za zadanie zrobić kartkę świąteczną). Niestety wszystko to co dobre szybko się kończy – tak jak i ta wycieczka. Szczęśliwie wszyscy dotarli do domu.

WARSZTATY

W ramach projektu „Świąteczna Zawierucha” wolontariusze z Grupy Wolontarystycznej „AGRAFKA” oraz pracownicy z Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej prowadzili warsztaty dla podopiecznych OEU, które odbywały się codziennie od 6.12 do 13.12 w godzinach 15:00-17:00. W ramach tych zajęć odbyły się: warsztat plastyczny, na którym dzieci wraz z wolontariuszami przygotowywały kartki świąteczne z życzeniami dla chorych w szpitalu; warsztat teatralny, na którym przygotowywane było przedstawienie świąteczne; warsztat taneczny, na którym dzieci uczyły się układu tanecznego, który zaprezentowały podczas wspólnej wieczerzy Wigilijnej 14.12.; warsztat integracyjno-edukacyjny (odbyły się dwa bloki), prowadzony przez wolontariuszy, na którym dzieci poznawały tradycje Świąt Bożego Narodzenia i ich symbolikę. Pierwszy warsztat dotyczył tradycji obchodów Świąt w krajach Europy, drugi skupiał się na tradycji polskiej. W całym cyklu warsztatów wzięło udział 30 dzieci.

Partnerzy w projekcie:

 

  • Restauracja PALOMA
  • Grupa socjoterapeutyczna TRATWA
  • Środowiskowy Dom Samopomocy

 

Bardzo dziękujemy za pomoc w realizacji projektu.